Разлика помеѓу преработките на „Кинеска кујна“

Одземени 4 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
'''Кинеската кујна''' ([[кинески јазик|кинески]]: 中國菜, [[пинјин]]: zhōngguó cài, [[ВП:ТК|мак. тр.]] „џунггуо цај“) води потекло од разните региони во [[Кина]] и денес е распространета во речиси сите земји ширум светот.
 
Регионалните култури во [[Кина]] се разликуваат една од друга во голема мера, па така се разликува и нивната храна. Во Кина постојат осум главни регионални [[кујна (култура)|кујни]]: [[Анхуејска кујна|анхуејска]], [[Кантонска кујна|кантонска]], [[Сечуанска кујна|сечуанска]], [[Фуџенска кујна|фуџенска]], [[Хунанска кујна|хунанска]], [[Џеџаншка кујна|џеџаншка]], [[Џангсуанска кујна|џангсуанска]] и [[шандуншка кујна|шандуншка]]. ПостојатПостои и [[Будистичка кујна|будистичка]] и [[кинеска исламска кујна|муслиманска]] поткујнипоткујна во рамките на пошироката кинеска кујна.
 
== Кујна ==