Разлика помеѓу преработките на „Прва македонско-косовска ударна бригада“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| size =
| specialization =
| current_commander =
| garrison =
| garrison_label =
| battles = [[Февруарски поход]]<br>[[Пролетна офанзива]]
| notable_commanders=[[Петар Брајовиќ]]
}}
'''Првата македонско-косовска ударна бригада''' била формирана на 11 септември 1943 година во село [[Сливово]], [[Дебарца]]. Бригадата се состоела од: батаљонот „Мирче Ацев“, кичевскиот батаљон, третиот косовски батаљон „Рамиз Садику“ и четвртиот косовски батаљон „Боро Вукмировиќ“.