Разлика помеѓу преработките на „Прва македонско-косовска ударна бригада“

с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
'''Првата македонско-косовска ударна бригада''' била формирана на 11 септември 1943 година во село [[Сливово]], [[Дебарца]]. Бригадата се состоела од: батаљонот „Мирче Ацев“, кичевскиот батаљон, третиот косовски батаљон „Рамиз Садику“ и четвртиот косовски батаљон „Боро Вукмировиќ“.
 
Освен [[Македонци]], во редовите на бригадата се бореле и [[Срби]], [[Црногорци]], [[Албанци]], [[Словенци]].