Џон Далтон: Разлика помеѓу преработките

Одземени 5 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''[[Џон Далтон]]''' ({{роден во|Иглсфилд}}, {{роден на|6|септември|1766}} - {{починал на|27|јули|1844}}), [[Англија|англиски]] [[хемичар]] и [[физичар]], еден од основачите на анатомскатаатомската теорија на [[материја]]та, што прв ја постави врз [[експеримент]]ална основ]аоснова. Своето сфаќање го изнесе во делото „''Нов систем на философијата и на хемијата''“, каде го објасни Прустовиот закон на постојани пропорции и го постави законот за зголемени пропорции. Прв ги одредуваше [[атомска маса|атомските тежини]] на [[хемиски елемент]]и. Ги испитуваше основите на [[гас]]овите, го постави законот за парцијалните притисоци и се занимаваше со [[метеорологија]]. Бидејќи страдаше од слепило за боја, ја проучуваше и таа [[аномалија]], која според него е наречена [[далтонизам]].
 
== Наводи ==