Феникс (појаснување): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
Ред 1:
'''Феникс''' може да се однесува на:
{{појаснување}}
 
* [[Феникс (птица)|Феникс]] — митолошка птица
* [[Финикс]] (Феникс) — главен град на сојузната држава [[Аризона]] во [[САД]]
Ред 5 ⟶ 6:
* [[Феникс (издавачка куќа)]] — [[издавачка куќа]] од [[Скопје]]
* [[Фениксови Острови]] — островска група во [[Кирибати]]
 
{{појаснување}}