Феникс (појаснување): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q105751 (translate me)
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
{{појаснување}}
* [[Феникс (птица)|Феникс]] - митолошка птица
* [[Феникс,Финикс]] Аризона|(Феникс]]) - главен град на сојузната држава [[Аризона]] во [[САД]]
* [[Феникс (соѕвездие)]] - мало [[соѕвездие]] на јужното небо
* [[Феникс (издавачка куќа)]] - [[издавачка куќа]] од [[Скопје]]
* [[ОстровиФениксови ФениксОстрови]] - островска група во [[Кирибати]]