Разлика помеѓу преработките на „7 ноември (настани)“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот: бришење на шаблон {{Без извори}})
с
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[680]] 
|Започнал [[ШестиотШести Екуменскиeкуменски собор|Шести екуменски собор]] во [[Цариград]]. Главна одлука на соборот, кој траел до 16. септември 681. година, била дека [[Исус]] има двојна природа - човечка и божја, и со тоа биле побиени и прогласени за [[ерес]] тврдењата на [[монотелитизам|монотелитистите]] дека има само божја природа.
|-
|valign="top" align="right"|[[1665]]