Разлика помеѓу преработките на „Хендрик Аверкамп“

с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:A Scene on the Ice near a Town.jpg|мини|Сцена на мраз близу пиварница]]
[[Податотека:Hendrick Avercamp - Winter Landscape - WGA1082.jpg|мини|Зимска глетка на канал]]
'''Хендрик Аверкамп''' ([[хол.]] ''Hendrick Avercamp'', [[27 јануари]] [[1585]] - [[15 мај]] [[1634]])<ref>датум на [[крштевање]] и датум на [[погреб]]</ref> — сликар од [[Сликарствозлатно одвреме Холандскотона златнохоландското добасликарство|„Златнотозлатното доба“време на холандскатахоландското уметностсликарство]].
 
Роден е во [[Амстердам]] и учел сликарство кај [[Данска|данскиот]] доселеник [[Питер Исакс]] (1569–1625), а веројатно и кај [[Давид Винкбонс]]. Во 1608 се преселил во [[Кампен]] (покраина [[Оверејсел]]). Бидејќи бил [[немост|нем]], станал познат и како „немецот од Кампен" (''de Stomme van Kampen'').