Квадрат (алгебра): Разлика помеѓу преработките

Додадени 37 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница: thumb|350px|y=x<sup>2</sup>, квадрати на броевите од 1 до 25 Во алгебрата, '''квадрат''' на еде...)
 
сНема опис на уредувањето
[[ImageСлика:SquareChartGrafikon so broevi na kvadrat.svgpng|thumb|350px|y=x<sup>2</sup>, квадрати на броевите од 1 до 25 и истите на квадрат]]
Во [[алгебра]]та, '''квадрат''' на еден број е истиот тој број [[множење|помножен]] сам со себе. За да се '''дигне на квадрат''' едно количество се множи само со себе.
Ова се запишува со тоа што бројот се [[надзнак и подзнак|надзначува]] со „2“; бројот ''x'' на квадрат се пишува со ''x''<sup>2</sup>. Така: