Дуло: Разлика помеѓу преработките

Додаден 31 бајт ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 15 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q858431 (translate me))
Нема опис на уредувањето
'''Дуло''' е името на родот, од кого произлегуваат раните владетели на [[Прабугари]]те. Од овој род се [[Кубрат]], основачот на [[Стара Велика Бугарија]], позната како [[Оногурија]], и неговите синови - [[Батбајан]], [[Котраг]] и [[Аспарух]] кој го основал Првото Бугарско царство. Според некои [[Алцек]] и [[Кубер]] исто така билe од овоj род. Се смета дека родоначалникот на кланот Дуло бил [[Атила]]
 
[[Категорија:ДинастииБугарско благородништво]]
[[Категорија:ПрваПрво бугарскабугарско државацарство]]