Разлика помеѓу преработките на „Учење“

Одземени 565 бајти ,  пред 4 години
с
Отстрането уредувањето на 79.126.220.162 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91
(Пауза при учење)
с (Отстрането уредувањето на 79.126.220.162 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
 
Во процесот на социјализација на личноста, особено е важно учењето по пат на имитација. Формирањето на навиките е исто така важно. Навика претставува автоматизирано изведување на дејност во чија основа лежи задоволување на некоја потреба.
Човекот во текот на својот живот може да формира како корисни така и штетни навики.
 
'''Пауза при учење'''
 
Пауза при учење во '''петок''' се прави помеѓу 21:00 и 24:00. Се избира саат ипол до два највеќе за мозокот да може да прими двојно повеќе информации. Паузата се препорачува излегување низ град како пиење кафе, макијато или еспресо, во емпориум (магично место за освежување на мозок) со личноста Р.Р.
 
[[Категорија:Психологија]]