Разлика помеѓу преработките на „Учење“

Додадени 565 бајти ,  пред 4 години
Пауза при учење
с (Отстрането уредувањето на 79.126.220.162 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Вик Ретлхед|Вик...)
(Пауза при учење)
Во процесот на социјализација на личноста, особено е важно учењето по пат на имитација. Формирањето на навиките е исто така важно. Навика претставува автоматизирано изведување на дејност во чија основа лежи задоволување на некоја потреба.
Човекот во текот на својот живот може да формира како корисни така и штетни навики.
 
'''Пауза при учење'''
 
Пауза при учење во '''петок''' се прави помеѓу 21:00 и 24:00. Се избира саат ипол до два највеќе за мозокот да може да прими двојно повеќе информации. Паузата се препорачува излегување низ град како пиење кафе, макијато или еспресо, во емпориум (магично место за освежување на мозок) со личноста Р.Р.
 
[[Категорија:Психологија]]
Анонимен корисник