Рашка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.895 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 79.125.203.145 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Ја заменувам страницата со 'не')
с (Отстрането уредувањето на 79.125.203.145 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
не
{{Срби}}
'''Рашка''', историска српска земја и област во југозападна [[Србија]] кој името го добила според истоимената река. Рашка била значајна српска [[жупа]] во периодот на [[Среден век|Средниот век]], а великиот жупан [[Стефан Немања]] успеал да ја направи Рашка најмоќна меѓу српските жупи, така преземајќи го приматот од [[Зета]]. Престолнина на Рашка бил градот [[Рас]], недалеку од денешен [[Нови Пазар]]. Од Рашка ќе се развие средновековното кралство Србија на чело со [[Немањиќи од Србија|династијата Немањиќ]].
 
Рашка прв пат се споменува во [[1189]] година како ''Расција''. Оттогаш во западниот свет [[Срби]]те биле именувани како ''Расцијани'', ''Раицени'' или ''Раци''. Последниов термин преминал во навредливо [[Унгарија|унгарско]] име за Србите. Заради бројноста на Србите во [[Војводина]] и [[Славонија]], понекогаш за нив (особено за Војводина) се користел терминот ''Мала Рашка''.
 
 
{{Никулец за историјата на Србија}}
{{Србија-гео-никулец}}
 
[[Категорија:Географија на Србија]]
[[Категорија:Историја на Србија]]
 
[[en:Principality of Serbia (medieval)]]