Разлика помеѓу преработките на „Звиница“

Додадени 456 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
{{Infobox monarch
| name = Звиница
| title = Бугарски болјарин
| image =
| caption =
| reign =
| coronation =
| predecessor =
| successor =
| spouse =
| issue =
| royal house = Крумова династија (најверојатно [[Дуло]])
| birth_date =825 или 795
| birth_place =
| death_date = 9 век
| death_place =
| buried =
|}}
'''Звиница''' — втор син на бугарскиот владетел хан [[Омуртаг]] и татко на хан [[Пресијан]]. Звиница починал премногу млад.
{{никулец}}