Разлика помеѓу преработките на „Енравота“

Додадени 468 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски==
* [http://www.pravoslavieto.com/life/03.28_sv_Bojan_Enravota_Bulgarski.htm Св. мъченик Боян – Енравота, княз Български]
* Васил Златарски: [http://www.promacedonia.org/vz1a/index.html История на българската държава през средните векове. Том I.]; [http://www.pravoslavieto.com/life/03.28_sv_Bojan_Enravota_Bulgarski.htm Том II.]
 
[[Категорија:Христијански маченици од 9 век]]
[[Категорија:Христијански светци од 9 век]]