Разлика помеѓу преработките на „Енравота“

Додаден 901 бајт ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 7 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2605620 (translate me))
|venerated_in=[[Бугарија]]
}}
'''Енравота''' е христијански светец од [[9 век]].
 
Енравота бил најстариот син на хан [[Омуртаг]]. Според изорите дадени од охридскиот архиепископ [[Теофилакт Охридски]], Енравота паднал под влијание на заробениот византиски епископ Кинам и прифатил од него христијанското крштевање под името Бојан. Поради неговата подршка кон христијанството, тој бил лишен од правото на престолонаследник од својот татко [[Омуртаг]]. По смртта на Омуртаг на бугарскиот престол се качил третиот син [[Маламир]] (вториот син [[Звиница]] веројатно бил починат), во чија лојалност кон татковинските богови Омуртаг не се сомневал.
Енравота бил најстариот син на хан [[Омуртаг]]. Бил канонизиран како Светиот маченик Бојан-Енравота, кнез Бугарски.
 
Енравота бил најстариот син на хан [[Омуртаг]]. Бил канонизиран како Светиот маченик Бојан-Енравота, кнез Бугарски.
{{никулец-светец}}
 
[[Категорија:Христијански маченици од 9 век]]