Разлика помеѓу преработките на „Борис I“

Додаден 1 бајт ,  пред 6 години
Откажано уредувањето 3372655 на уредникот 46.10.117.43 (разговор)
с (Отстрането уредувањето на CommonsDelinker (разговор), вратено на последната верзија на 46.10.117.43)
(Откажано уредувањето 3372655 на уредникот 46.10.117.43 (разговор))
починал-место=[[Бугарија]] |
}}
'''Борис I''' (? - [[907]]) - [[Бугарија|бугарски]] [[КНѪЗхан]] од [[852]] година и [[кнез]] од [[864]] до [[889]] година. Познат по тоа што ги покрстил [[Бугари]]те во 864 година.
 
== Покрстувањето ==
[[Податотека:BorisIMichaelBaptism.jpg|thumb|left|Покрстувањето на Свети Цар Борис]]
[[Податотека:RizMap08.jpg|thumb|десно|240п|Бугарија при КНѪЗхан [[Пресијан]] и хан/кнез Борис I]]
Прво Борис склучил сојуз со [[Лудвиг Германски]] во [[862]]-[[863]]г. и започнал да преговара со него за примање на христијанството во Бугарија од [[Рим]]скиот [[папа]].
За да го разруши овој сојуз, [[Византија]] во коалиција со [[Велика Моравија]] и [[Хрватска]] во [[863]] г. започнала војна против Бугарија. За Борис I оваа војна била неуспешна и тоа го разнишало значително политичкото господство на Бугарите по средниот тек на [[Дунав]].
 
{{владетел почеток}}
{{владетел|Борис I, [[Бугарски владетели|КНѪЗхан и цар на Бугарија]]|[[852]]|[[889]]|[[Пресијан]]|[[Владимир Расате]]}}
{{владетел крај}}