Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Архангел Михаил“ - Лесново“

с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''„Свети Архангел Михаил“''' е соборен храм во манастирот [[Манастир „Свети Гаврил Лесновски“|Свети Гаврил Лесновски]] во [[Лесново]], [[Република МакедонијаПробиштипско]].
 
Старешина на Лесновскиот манастир од 2007 година е Игумен Дамаскин. Во составот на манастирското братство има уште двајца јеромонаси, двајца монси, еден јероѓакон и искушеници.<ref>[http://www.bregalnickaeparhija.org.mk/| Брегалничка епархија]</ref>