Разлика помеѓу преработките на „Гаврил Лесновски“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 5 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3087753 (translate me))
с
[[Податотека:Sv.Gavril Lesnovski.jpg|thumb|250px| Икона на Св. Гаврил Лесновски]]
 
'''Преподобен Свети Гаврил Лесновски''' бил македонски подвижник чиј празник се слави на [[28 јануари]]. Роден бил во [[Крива Паланка|кривопаланечкото]] село [[Осиче]]. Заедно со преподобните [[Јован Рилски]], [[Јоаким Осоговски]] и [[Прохор Пчињски]] се основоположници на јужнословенското и македонско еремитско (анахоретско) монаштво.<br />
 
Се подвизувал и аскетувал во околината на Злетовска Планина. Во житијата се среќаваат податоци дека во [[10 век]] на Лесновската Гора кај [[Кратово]], се замонашил и (или) изградил [[црква]] во чест на [[Св. Архангел Михаил]] и оттаму заминал во околината на подвизување.<ref>В. Стојчевска-Антиќ, Локални хагиографии во Македонија, II изменето и дополнето издание, Скопје, 2003, 50–55 и 156–177;</ref><br />