Разлика помеѓу преработките на „Пета-“

Додадени 23 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
{{малабуква}}
Во [[физика]]та и [[математика]]та, '''пета''' (''peta''; симбол '''P''') е [[SI-претставка|претсатвка]] во системот [[SI]] кој означува 1×10<sup>15</sup> или 1&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000. Усвојен во [[1975]] потекнува од [[грчки јазик|грчкиот збор]] πέντε, што значи ''пет'', бидејќи е еднаков со 1000<sup>5</sup>.