Еврејски гробишта Маслинова Гора: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Coord|31|46|25.82|N|35|14|35.05|E|region:IL_type:mountain|display=title}}
 
[[Податотека:JERUSALEM Mount of Olives Cemetery.JPG|мини|270п500п|десно|Поглед на гробиштата]]
 
'''Еврејски гробишта Маслинова Гора''' — гробишта во [[Ерусалим]], најстари [[Евреи|еврејски]] гробишта во светот. Исто така и најголеми гробиштата за Евреите. Гробиштата се наоѓаат на [[Маслинова Гора|Маслиновата Гора]], во близина на Стариот град на [[Ерусалим]]. На гробиштата има над 150.000 гробови.
245

уредувања