Разлика помеѓу преработките на „Роже Мартен ди Гар“

с
French spelling (Ecole -> École)
с (Робот: Преместване на 1 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q129155.)
с (French spelling (Ecole -> École))
[[Податотека:Roger Martin du Gard 1937.jpg|мини|Роже Мартен ди Гар]]
[[Податотека:G. Caillebotte - Jeune homme à la fenêtre.jpg|мини|десно|долу|Жан Бароа]]
'''Роже Мартен ди Гар''' (1881-1958) бил француски [[писател]].Тој произлегувал од фамилија на адвокати и судии. Студиите по палеографска архивистика ги завршува во [[1906]] во Екол де Шарт (EcoleÉcole des Chartes) и започнува да пишува. ''Жан Бароа'' се појавува во [[1913]]. Добро прифатен во кругот на списанието Nouvelle revue française, тој се спријателува со [[Андре Жид]], Жан Шлимбреже и Жак Копо. Потоа доаѓа војната и заминувањето на различни [[фронт|фронтови]].Ди Гар [[Нобеловата награда за литература]] ја добива во [[1937]] и Големата книжевна награда на градот [[Париз]]<ref name="a">Преводи на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД„Микена“, Битола,2010</ref>.
 
==Тибови==
54

уредувања