Мирча Елијаде: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.622 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Нина Елијаде заболела од рак и умрела во [[Лисабон]] во 1944 година. Подоцна напишал дека тоа било најверојатно поради [[абортус|прекината бременост]].<ref name="pcommare"/> Страдал од [[клиничка депресија]], која се влошила по поразот на Романија и на [[Сили на оската|силите на оската]] на Источниот фронт.<ref name="pcommare"/><ref name="aoopium"/> Размислувајќи за тоа да се врати во Романија како војник или како [[монах]],<ref name="pcommare"/> бил во потрага по делотворни [[антидепресиви]] и самиот се лекувал со екстракти од [[страсни тервки]] и евентуално со [[метамфетамин]].<ref name="aoopium"/> Тоа најверојатно не било негово прво искуство со дрогите. Во неговите белешки има навестувања дека Мирчеа Елијаде земал [[опиум]] за време на патувањата во [[Калкута]].<ref name="aoopium"/> Подоцна, расправајќи за делото на [[Олдос Хаксли]], Елијаде напишал дека англискиот автор користел [[мескалин]] што како извор на инспирација имало нешто заедничко со неговото искуство, напомнувајќи ја 1945 година како значајна и додавајќи дека "нема потреба да се објаснува што е тоа".<ref name="aoopium"/>
 
=== Прво прогонство ===
Со првите навестувања дека во Романија ќе се воспостави [[Комунистичка Романија|комунистички режим]], Елијаде решил да не се врати во земјата. Во септември 1945 година, тој заминал во [[Франција ]] сосвојата посвоена ќерка Giza.<ref name="Biografie in Handoca"/><ref name="pcommare"/> Таму воспоставил контакт со Димезил кој му помогнал да се вработи на академија.<ref name="vilasanjpaseo"/> На препорака на Димезил, предавал на ''[[Практична школа за виши науки]]'' во [[Париз]].<ref name="Şora, Handoca"/> Во тоа време знаел да работи и по 15 часа на ден.<ref name="ribas"/> Елијаде се преженил со Романката Кристинел Котеску.<ref name="vilasanjpaseo"/><ref name="msrsotia">Mihai Sorin Rădulescu, [http://www.zf.ro/articol_87328/cottestii__familia_sotiei_lui_mircea_eliade.html "Cotteştii: familia soţiei lui Mircea Eliade" ("The Cottescus: the Family of Mircea Eliade's Wife")], in ''[[Ziarul Financiar]]'', June 30, 2006; retrieved January 22, 2008 {{ro icon}}</ref> His second wife, the descendant of [[boyar]]s, was the sister-in-law of prestigious conductor [[Ionel Perlea]].<ref name="msrsotia"/>
 
<!-- ++
Together with [[Emil Cioran]] and other Romanian expatriates, Eliade rallied with the former diplomat [[Alexandru Busuioceanu]], helping him publicize [[Anti-communism|anti-communist]] opinion to the [[Western Europe]]an public.<ref name="guleaobsc">Dan Gulea, [http://www.observatorcultural.ro/informatiiarticol.phtml?xid=12070 "O perspectivă sintetică" ("A Syncretic Perspective")], in ''[[Observator Cultural]]'', Nr. 242, October 2004; retrieved October 4, 2007 {{ro icon}}</ref> He was also briefly involved in publishing a Romanian-language magazine, titled ''Luceafărul'' ("The Morning Star"),<ref name="guleaobsc"/> and was again in contact with [[Mihail Șora]], who had been granted a [[scholarship]] to study in France, and by Șora's wife [[Mariana Şora|Mariana]].<ref name="Şora, Handoca"/> In 1947, he was facing material constraints, and [[Ananda Coomaraswamy]] found him a job as a [[French language|French-language]] teacher in the [[United States]], at a school in [[Arizona]]; the arrangement ended upon Coomaraswamy's death in September.<ref name="McGuire, p.150"/>
 
-->
753

уредувања