Сергеј Брин: Разлика помеѓу преработките

Одземени 16 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{викификација}}
{{Infobox person
|Img_capt = Сергеј МихаиловичМихајлович Брин.
| name = Сергеј Михаилович Брин
| image = Sergey Brin.JPG
 
 
'''Сергеј Михајлович Брин''' ([[руски јазик{{lang-ru|link=no|руски]]:Серге́й Миха́йлович Брин}}; роден {{роден на|21|август|1973}}) е руски и американски [[Информатика|информатичар]] и [[Претприемништво|претприемач]], најдобро познат како ко-основач, заедно со [[Лери Пејџ]], на [[Google]], најголемата [[Интернет]] компанија во светот.
Во 2011, неговото лично богатство се проценува на 16.7 билијони долари. Брин имигрирал во [[Соединетите Американски Држави]] од [[Советскиот Сојуз]] на шестгодишна возраст. Тој дипломирал на Универзитетот во [[Мериленд]], следејки ги стапките на неговиот татко и дедо студирајќи математика како и компјутерски науки. По дипломирањето, заминува на [[Стенфорд]] каде се запознава со [[Larry Pag]]e, со кого подоцна стануваат пријатели. Тие ја преполниле нивната соба во студентскиот дом со ефтини компјутери и го употребиле [[data mining]] системот на Брин за да изградат супериорна истражувачка машина. Програмата станала популарна на Стандфорд и тие ги ставиле во мирување нивните докторски студии за да започнат со работата на [[Google]], во изнајмена гаража. Списанието [[Економист]] го смета Грин за „Просветлен Човек“ и некој кој верува дека знаењето е секогаш подобро од незнаењето, филозофија која е мото на [[Google]] и која овозможува сите светски информации да бидат универзално достапни и корисни.