Разлика помеѓу преработките на „Сергеј Брин“

Додадени 27 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
 
 
'''Сергеј Михајлович Брин''' ([[руски јазик|руски]]:Серге́й Миха́йлович Брин;роден {{роден на|21|август|1973}}) е руски и американски [[Информатика|информатичар]] и [[Претприемништво|претприемач]], најдобро познат како ко-основач, заедно со [[Лери Пејџ]], на [[Google]], најголемата [[Интернет]] компанија во светот.
Во 2011, неговото лично богатство се проценува на 16.7 билијони долари. Брин имигрирал во [[Соединетите Американски Држави]] од [[Советскиот Сојуз]] на шестгодишна возраст. Тој дипломирал на Универзитетот во [[Мериленд]], следејки ги стапките на неговиот татко и дедо студирајќи математика како и компјутерски науки. По дипломирањето, заминува на [[Стенфорд]] каде се запознава со [[Larry Pag]]e, со кого подоцна стануваат пријатели. Тие ја преполниле нивната соба во студентскиот дом со ефтини компјутери и го употребиле [[data mining]] системот на Брин за да изградат супериорна истражувачка машина. Програмата станала популарна на Стандфорд и тие ги ставиле во мирување нивните докторски студии за да започнат со работата на [[Google]], во изнајмена гаража. Списанието [[Економист]] го смета Грин за „Просветлен Човек“ и некој кој верува дека знаењето е секогаш подобро од незнаењето, филозофија која е мото на [[Google]] и која овозможува сите светски информации да бидат универзално достапни и корисни.