Разлика помеѓу преработките на „Сатоши Омура“

Додадени 8 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Сатоши Омура''' ({{lang-ja|大村 智}}, роден нар. {{роден на|12|јули|1935}}) во [[Нирасаки, Јаманаши]], Јапонија - јапонски [[биохемичар]] познат е по откритието и развојот на разни [[лек]]ови кои оригинално се наоѓаат во [[микроорганизми]]те. Во 2015 година доделена му е [[Нобелова награда за физиологија или медицина|Нобеловата награда за физиологија или медицина]] (заедно со [[Вилијам Кемпбел]] и [[Ту Јоујоу]]).
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Омура, Сатоши}}
 
 
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Родени во 1935 година]]
[[Категорија:Јапонски нобеловци]]