Разлика помеѓу преработките на „Сатоши Омура“

Додадени 12 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
с
}}
 
'''Сатоши Омура''' ({{lang-ja|大村 智}}, роден на {{роден на|12|јули|1935}}) во [[Нирасаки, Јаманаши]], Јапонија - јапонски [[биохемичар]] познат е по откритието и развојот на разни [[лек]]ови кои оригинално се наоѓаат во [[микроорганизми]]те. Во 2015 година доделена му е [[Нобелова награда за физиологија или медицина|Нобеловата награда за физиологија или медицина]] (заедно со [[Вилијам Кемпбел]] и [[Ту ЈујуЈоујоу]]).
 
 
 
== Кариера ==
Сатоши Омура е почесен професор на универзитетот Китасато. Познат е по откритието и развојот на разни лекови кои оригинално постојат во микроорганизмите. Со [[Вилијам С. Кемпбел]] ја поделиле половина од Нобеловата награда за физиологија или медицина за 2015 година за нивните истражувања на терапии против инфекции предизвикани од цевчести паразити (другата половина ја добил [[Ту ЈујуЈоујоу]] за неговата работа на третман на [[маларија]]). Попрецизно, неговата истражувачка група изолирала низа од Streptomyces avermitilis кои го продуцираат антипаразитното соединение avermectin. Подоцна Кемпбел ги прифатил овие бактерии и развил произлезениот лек ivermectin кој денес се користи против речното слепило, лимфната филаријаза и други паразитни инфекции.<ref name=Gairdner>{{cite news|title=Satoshi Omura PhD|url=http://www.gairdner.org/content/satoshi-omura|accessdate=5 October 2015}}</ref><ref>http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/2015/press.pdf</ref><ref>{{cite news|title=Japanese microbiologist Satoshi Omura shares Nobel Prize for medicine|url=http://www.japantimes.co.jp/news/2015/10/05/national/science-health/japanese-microbiologist-satoshi-omura-shares-nobel-prize-medicine/#.VhJx1uxViko|accessdate=5 October 2015|publisher=The Japan Times|date=5 October 2015}}</ref>
 
 
 
== Награди ==
*Нобелова награда за физиологија или медицина за 2015 година – поделена со [[Вилијам Кемпбел]] и [[Ту ЈујуЈоујоу]]
* Награда Гарднер (2014)
* Награда Кох (1997)