Разлика помеѓу преработките на „Стив Возњак“

нема опис на уредувањето
с
'''Стивен Гери Возњак''' (р. {{роден|11|август|1950}}) е американски [[компјутерски инженер]] и [[програмер]] кој ја основал Епл Компјутерс, копродукции (сега на [[Apple Inc.]]) заедно со [[Стив Џобс]] и [[Роналд Вејн]]. Возњак самостојно ги создадал на [[Apple I|Епл I]] и [[Apple II|Епл II]] компјутерите во средината на 1970-тите, кои значително придонеле за микрокомпјутерската револуција на таа ера.
 
Стивен ВозниакВозњак пораснал во предградие на долината Санта Клара, [[Калифорнија]] (областа сега позната како [[Силиконска долина|Силиконската долина]]), каде што неговиот татко бил инженер за [[Локид]], а мајка му претседател на женскиот клуб на републиканците. Веќе Долината Санта Клара Долината била технолошки центар, чиј раст бил забрзан од [[Спутник]], првиот сателит што бил испратен во орбитата, од страна на [[Советскиот Сојуз]].
 
ВозниакВозњак бил заинтересиран за [[електроника]] дури и како дете. Тој направил многу домашни уреди, вклучувајќи [[волтметар]], аматерски [[радио оператор]], [[калкулатор]] и игри. Тој бил многу паметен, но училиштето му било досадно. Тој отишол на Универзитетот во Колорадо за подоцна да го напушти, а потоа отишол на Универзитетот во Калифорнија во 1971 година, но и овој универзитет го напуштил и се вратил во [[Hewlett-Packard|Хјулит Пакард]].
 
== '''Епл Компјутер''' ==
=== '''Почетоци на Епл''' ===
ВозниакВозњак го сретнал Стив Џобс кога нивниот заеднички пријател од средно училиште Бил Фернандез ги запознал еден со друг. Во 1970 година тие двајца станале пријатели кога Стив Џобс работел за време на летото во Хјулит Пакард каде ВозниакВозњак работел на [[Меинфрејм компјутер|мејнфрејм компјутер]]. Според автобиографијата на ВозниакВозњак, Џобс имал идеја компјутерот да се продава како целосно составени од [[интегрално коло|интегрални кола]]. ВозниакВозњак, во прво време скептичен, подоцна бил убеден од Џобс дека дури ако и не бидат успешни барем ќе можат да им кажат на внуците дека имале своја компанија. Заедно тие продале некои од работите кои ги поседувале (како што е научениот калкулатор на ВозниакВозњак и Фолксваген комбето на Џобс), од кои добиле $ 1300, и почнале да ги составуваат првите прототипови во спалната соба на Џобс, а подоцна (кога им снемало простор) и во гаражата на Џобс. Станот на ВозниакВозњак во [[Сан Хозе (Калифорнија)|Сан Хозе]] бил исполнет со монитори, електронски уреди и некои компјутерски игри кои ВозниакВозњак ги развивал.
 
Веќе во 1971 година, една година по уписот, ВозниакВозњак се повлекол од [[Универзитет на Калифорнија, Беркли|Универзитетот во Калифорнија, Беркли]] и го развил компјутерот, кој на крајот го направи познат. Самиот тој го дизајнирал [[хардвер]]от, електронските кола и [[оперативен систем]] за Епл I. Со дизајнот на Епл I, тој и Џобс работеле напорно за да ги импресионираат другите членови на Пало Алто-базираниот Компјутерски Клуб, локална група на хобисти од областа на електрониката кои биле многу заинтересирани за компјутери, еден од неколкуте клучни центри кои ја создале ерата на домашно [[хоби]], суштински креирајќи ја [[микрокомпјутер]]ската индустрија во текот на неколку години.
 
На [[1 април]], [[1976]] година, Џобс и ВозниакВозњак го формирале [[Apple Computer|Епл Компјутер]]. ВозниакВозњак се откажал од својата работа во Хјулит Пакард и станал потпретседател задолжен за истражување и развој на Епл. Нивниот прв производ, Епл I компјутер, е сличен на [[Altair 8800|Алтаир 8800]], првиот комерцијално достапен микрокомпјутер, освен што немал можност за внатрешни картички за експанзија. Со додавање на овие картички, Алтаир можел да сеповрзе на компјутерски терминал и може да биде програмиран во BASIC. Епл I бил машина наменета за хобисти, микропроцесор од $ 25 (MOS 6502) на единечно коло со 256 бајти [[ROM меморија]], 4K или 8K бајти на [[RAM меморија]] и дисплеј контролер кој прикажувал 40 карактери по 24 реда. Му недостасувало снабдување со електрична енергија, тастатура, или дисплеј, кои морале да бидат обезбедени од страна на корисникот. Почетната цена на Епл I била $ 666. (ВозниакВозњак подоцна изјави дека не знае за односот меѓу цената и перформансите на ѕверот, исто така и „Дојдов до таа цена затоа што сакам да повторувам цифри.“) Џобс и ВозниакВозњак ги продаваle своите први педесет системи на [[Пол Терел]], кој отварал нова компјутерска продавница, наречен Бајт Продавница, во [[Маунтин Вју (Калифорнија)|Маунтин Вју]], [[Калифорнија]].
 
=== Авионска несреќа ===
Во февруари 1981 година, ВозниакВозњак бил повреден во несреќа на приватниот авион при полетувањето од [[Санта Круз Скај парк]]. Причината за несреќата е утврдено дека било предвремено полетување. Тој не можел да се сети на детали за несреќата, а многу недели откако бил пуштен од болница, не се сетиќавал дека му се случила несреќа воопшто. Тој вели дека лутал како во бунило и не одел на работа, мислејќи си дека секој ден е викенд. Тој секој нареден ден не се сеќавал што правел претходеноиот ден и било потребно да му кажат како да стигнете до места кои веќе ги знаел. По испрашувањето на неговата сопруга, тој конечно дознал што се случило, по што неговата меморија почна да работи нормално повторно.
 
=== Вработување во Епл ===
ВозниакВозњак не се вратил веднаш во Епл откако закрепнал од несреќата. Наместо тоа, тој се оженил со Кендис Кларк и се врати во Беркли под името „Роки Кларк„ ([[Роки Ракун]] беше името на неговото куче и Кларк моминско презиме на неговата сопруга), конечно стигнува до својата последна година од додипломски студии во 1986 година. Во мај 1982 година и 1983 година, ВозниакВозњак, исто така, спонзорирал два американски фестивали за да ги прослават развојот на технологиите.
 
Во 1983 се вратил на развојот на производ во Епл, не барајќи повеќе од улога на еден инженер и мотивациски фактор за работната сила на Епл.
ВозниакВозњак трајно го заврши своето работење со полно работно време во Епл на [[6 февруари]], 1987, 12 години, откако ја создаде компанија. Тој и натаму останува еден вработен и добива мала симболична плата. Тој исто така е акционер на Епл. Тој исто така одржува врски со [[Стив Џобс]] се до смртта на Џобс во октомври 2011 година, иако во 2006 година ВозниакВозњак изјави дека тој и Џобс не биле блиски пријатели.
 
== Почести и награди ==
Во 1979 година, на ВозниакВозњак му била доделена [[Грејс Хопер Мареј награда]]. Во 1985 година, ВозниакВозњак го добил [[Национален медал за технологија|Националниот медал за технологија]] (со Стив Џобс) од американскиот претседател [[Роналд Реган]]. Во декември 1989 година, тој почесно добил диплома за [[доктор по Инженерство]] од [[Универзитет на Колорадо во Болдер|Универзитетот на Колорадо во Болдер]], каде што студирал во доцните шеесеттите години. Подоцна тој донираше средства за креирање на „Воз лаб„ на Универзитетот на Колорадо во Болдер. Во 1997 година, тој беше прогласен за соработник на [[музеј за компјутерска историја|музејот за компјутерска историја]]. ВозниакВозњак бил клучен фактор и добротвор на Дискавери Музејот на децата на Сан Хозе;. Улицата пред музејот била преименуван во Woz Way во негова чест.
 
Во септември 2000 година, ВозниакВозњак бил примен во [[Салата на Славните Национални Пронаоѓачи]], во 2001 година тој бил награден со седмата Хајнц награда за технологија, економија и вработување која се доделува секоја година. Асоцијацијата на Американски Хуманисти му ја додели наградата за наука Исак Асимов во 2011 година.
 
Во декември 2005 година, ВозниакВозњак станал [[Почесен Доктор по Инженерство]] на [[Универзитет Кетеринг|Универзитетот Кетеринг]]. Исто така, почесно добил докторска титула од [[Државен универзитет Северна Каролина|Државниот универзитет Северна Каролина]]. Во мај 2011 година, ВозниакВозњак почесно добил докторска титула и од [[државен универзитет Мичиген|државниот универзитет Мичиген]].<br />
 
На Стивен ВозниакВозњак му се доделени почесни докторски титули по инженерство на следните Универзитети:
* Универзитетот на Колорадо во Болдер-1989
* Кетеринг Универзитетот-2005
 
== Наводи ==
* [http[://en.wikipedia.org/wiki/:Steve_Wozniak |Стивен ВозниакВозњак на англиската Википедија]]
* [http://www.thocp.net/biographies/wozniak_stephen.html Биографија на Стивен ВозниакВозњак]
* [http://www.woz.org woz.org] Официјалниот веб портал на ВозниакВозњак
 
{{Нормативна контрола}}