Мирча Елијаде: Разлика помеѓу преработките

Одземени 14 бајти ,  пред 6 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
=== Интернирање и дипломатска служба ===
Ставот што го зазел Елијаде довел до негово апсење, на 14 јули 1938 година, по забраната на Железна гарда дозволено од страна на [[Крал на Романија|кралот]] [[Карол II од Романија|Карол II]]. Кога бил уапсен, ја прекинал својата колумна "Провинцијата и легионерската идеологија" (''Provincia și legionarismul'' ("Провинцијата и легионерската идеологија") во ''[[Времеа]]'', затоа што бил забележан од [[Список на премиери на Романија|премиерот]] [[Арманд Калинеску]] го сметал како автор на [[пропаганда|пропагандата]] на Железна гарда.<ref>Ornea, p.208–209</ref>
 
Елијаде бил три седмици во ќелија во штабот на ''[[Сигуранта Статулуи]]'', во обид да потпише "изјава за раздружување" од Железна гарда, но тој одбил.<ref name="Ornea, p.209">Ornea, p.209</ref> Во август бил префрлен во привремениот камп August he was transferred to a makeshift camp at [[Миеркуреа-Чиук]]. Кога во октомври 1938 година почнал да кашла крв, бил одведен во клиниката [[Мороени]].<ref name="Ornea, p.209"/> Бил пуштен на 12 ноември, и времето го минувал пишувајќи ја драмата ''Ифигениј''.<ref name="aoamniotica"/> Во април 1940 година, со помош на [[Александру Розети]], станал културно аташе во [[Британското кралство]], местото било укинато кога романско-британските односи прекинале.<ref name="Ornea, p.209"/>
753

уредувања