Светилиште на Книгата: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Светилиштето на Книгата''' е [[музеј]] кој се наоѓа во [[Ерусалим]], [[Израел]], поточно помеѓу [[израелски музеј|израелскиот музеј]] и [[Гиват Рам]] во западен [[Ерусалим]]. Музејот бил изграден во [[1965]] година, а нејзината градба била спонзорирана од страна на унгарскиот емигрант [[Давид Самуел Готесман]]. Самата градба е бела со бело [[купе]]. Околу светилиштето се наоѓа кружен [[базен]] со [[фонтана]], а на самиот влез се наоѓа голем црв ѕид.
 
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Музеи во Ерусалим]]
245

уредувања