Разлика помеѓу преработките на „Светилиште на Книгата“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 12 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q174527 (translate me))
с
}}
 
 
{{coordCoord|31|46|24|N|35|12|10|E|region:IL_type:landmark|display=title}}
 
[[File:Jerusalem Schrein des Buches BW 1.JPG|thumb|right|]]
'''Светилиштето на Книгата''' е [[музеј]] кој се наоѓа во [[Ерусалим]], [[Израел]], поточно помеѓу [[израелски музеј|израелскиот музеј]] и [[Гиват Рам]] во западен [[Ерусалим]]. Музејот бил изграден во [[1965]] година, а нејзината градба била спонзорирана од страна на унгарскиот емигрант [[Давид Самуел Готесман]]. Самата градба е бела со бело [[купе]]. Околу светилиштето се наоѓа кружен [[базен]] со [[фонтана]], а на самиот влез се наоѓа голем црв ѕид.
 
{{coord|31|46|24|N|35|12|10|E|region:IL_type:landmark|display=title}}
 
[[Категорија:Музеи во Ерусалим]]
245

уредувања