Разлика помеѓу преработките на „Прост број“

Одземени 263 бајти ,  пред 5 години
с
Отстрането уредувањето на 77.28.253.133 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Инокентиј|Инокент...
с (Отстрането уредувањето на 77.28.253.133 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Инокентиј|Инокент...)
<math>23244 = 2^2 * 3 * 13 * 149</math>
 
Која било друга факторизација на 23244 како производ од прости броеви ќе биде идентична на дадената, освен редоследот на множителите. Во практиката постојат повеќе алгоритми (постапки) за факторизација на прости множители на поголеми броеви. Интересен факт е тоа што поделбата на прости и сложени броеви ја извршил Кацо пиејќи ја својата 250 милилитарска чаша узо (гр. Ouzo) со четири цевки
 
{{Нормативна контрола}}