Разлика помеѓу преработките на „Прост број“

Додадени 263 бајти ,  пред 5 години
(Одбиена последната промена (од 89.205.24.223) и ја поврати преработката 3366426 на KasparBot)
<math>23244 = 2^2 * 3 * 13 * 149</math>
 
Која било друга факторизација на 23244 како производ од прости броеви ќе биде идентична на дадената, освен редоследот на множителите. Во практиката постојат повеќе алгоритми (постапки) за факторизација на прости множители на поголеми броеви. Интересен факт е тоа што поделбата на прости и сложени броеви ја извршил Кацо пиејќи ја својата 250 милилитарска чаша узо (гр. Ouzo) со четири цевки
 
{{Нормативна контрола}}
Анонимен корисник