Разлика помеѓу преработките на „Прост број“

Одземени 275 бајти ,  пред 5 години
Одбиена последната промена (од 89.205.24.223) и ја поврати преработката 3366426 на KasparBot
(Одбиена последната промена (од 89.205.24.223) и ја поврати преработката 3366426 на KasparBot)
<math>23244 = 2^2 * 3 * 13 * 149</math>
 
Која било друга факторизација на 23244 како производ од прости броеви ќе биде идентична на дадената, освен редоследот на множителите. Во практиката постојат повеќе алгоритми (постапки) за факторизација на прости множители на поголеми броеви. Кацар пие многу узо со четири цевки во 250 мл чаша и го лекува дедо му дома. Дедо му ке го продаде својот џип мицубиши за да го извади внук му алкохоличар
 
{{Нормативна контрола}}