Разлика помеѓу преработките на „Питер Хигс“

Додадени 6 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
Во втор труд, Хигс го образложил неговиот теоретски модел (денес наречен [[Хигсов механизам]]), но истиот бил одбиен бидејќи уредништвото на ''Physics Letters'' сметало „нема очигледна релевантност на физиката“<ref name=Guardian/>). Хигс го дополнил трудот и го испратил во часописот ''[[Physical Review Letters]]'', кој го објавил во 1964 г. Во овој труд се предвидува постоењето на нов масен бозон со спин нула (денес познат како [[Хигсов бозон]]).<ref name = HiggsMechanism>Staff (5 јануари 2012) [http://www.ph.ed.ac.uk/higgs/brief-history Brief History of the Higgs Mechanism] The Edinburgh University School of Physics and Astronomy, {{конс|10 јануари 2013}}</ref><ref>{{наведен doi|10.1103/PhysRevLett.13.508}}</ref>
До сличен ваков заклучок истовремено дошле и други физичари како [[РоберРоберт БруБраут]], [[Франсоа Англер]]<ref>{{наведен doi|10.1103/PhysRevLett.13.321}}</ref> Џералд Гуралник, К.Р. Хаген и Том Кибл<ref>{{наведен doi|10.1103/PhysRevLett.13.585}}
</ref>. Во објавениот труд, Хигс ги наведува Бру и Англер, додека пак во третиот труд ги наведува останатите и сите имаат добиено групно признание за нивните трудови,<ref>{{нмс|url=http://prl.aps.org/50years/milestones#1964 |title=Physical Review Letters – 50th Anniversary Milestone Papers |publisher=Prl.aps.org |date= |accessdate=5 July 2012}}</ref> кои имаат значајни сличности, но и разлики во предвидувањата.<ref name = HiggsMechanism/><ref>{{наведен doi|10.1103/PhysRev.130.439}}</ref>