Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Софија“ (Солун)“

с
нема опис на уредувањето
с (Removing Link GA template (handled by wikidata))
с
}}
 
'''Црквата Света Софија''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Ἁγία Σοφία'') е [[црква]] која се наоѓа во [[Солун]], [[ГрцијаЕгејска Македонија]]. Црквата е една од најстарите во градот кои опстојуваат до ден денес.
 
== Историја ==
 
== Надворешни врски ==
{{commonscatрв|Church of Holy Wisdom, Thessaloniki}}
* [http://odysseus.culture.gr/h/2/eh251.jsp?obj_id=1661 Министерство за култура на Грција]
 
{{Византиски споменици во Солун}}
 
{{World Heritage Sites in Greece}}
{{coord|40|37|58.24|N|22|56|49.54|E|region:GR_type:landmark|display=title}}