Габа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 77 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Нема опис на уредувањето
: Лишајот е [[симбиоза]] помеѓу габите и едноклеточните алги. Габата со своите хифи прима вода и минерали, а алгата врши фотосинтеза и обезбедува органски материи. Ваквиот начин на живеење им овозможува опстанок во неповолни услови, на вискоите планини, сувите карпи, на кората од дрвјата, во арктичките подрачја. Според формата лишајот може да биде: корест, листест и грмушест. [[Талус]]от може да биде во повеќе нијанси на жолта, кафеава, сива, бела и црна боја.
: Лишаите имаат големо значење за животот на човекот. Тие се користат како храна за луѓето и [[животно|животните]]. Многу одамна човекот ги користел за боење на свилата и волната. За потребите на парфимериските производи од лишаите се вадат миризливите масла, кои се додаваат во парфемите, сапуните и другите козметички препарати. Во медицината се користат за лекување на кожни и други заболувања кај човекот и кај животните, бидејки екстрактите од лишаите имаат антибактериско дејство. Лишаите се многу осетливи на чистотата на воздухот и затоа се користат како аероиндикатори при општата проценка на степенот на загаденост на средината, особено на атмосферскиот воздух. Тие се развиваат исклучително во чисти средини.
<gallery>
 
pec1.jpg|Опис1
pec2.jpg|Опис2
pec4.jpg|Опис2
</gallery>
 
{{никулец од областа на биологијата}}
190

уредувања