Разлика помеѓу преработките на „Илко Стефановски“

дополнување
с (поправка на правопис)
(дополнување)
| занимање = театарски и филмски актер
| опис =
| роден-дата = {{роден на|4|ноември|1952}}
| роден-место ={{роден во|Битола}}, {{СФРЈ}}
| починал-дата = {{починал на|6|декември|2011}}
| починал-место = {{починал во|Битола}}, {{МКД}}
}}
 
'''Илко Стефановски''' ({{роден во|Битола}}, {{роден на|4|ноември|1952}} - {{починал во|Битола}}, {{починал на|6|декември|2011}}) бил македонски театарски и филмски актер, првенец на [[Народен театар - Битола|Битолскиот народен театар]].<ref>{{цитирано списание|date=2004|journal=Културен живот|publisher=Културно-просветна зедницазаедница на Македонија|language=македонски}}</ref>
 
==Биографија==
 
Стефановски е роден во [[Битола]] во [[1952]] година. Во родниот град го завршил основното и средното образование. [[ФДУ|Факултетот за драмски уметности]], отсек актери во класата на проф. [[Илија Џувалековски]] го завршил во [[1976]] година во [[Скопје]]. По дипломирањето се вратил во Битола каде ја започнал својата актерска кариера. Уште од почетокот на кариерата се вброил меѓу најзабележителните актерски појави не само во својот матичен колектив, туку и во поширокиот театарски простор. Неговите маестрално остварени ролји во претставите: „Свадбата на Мара“, „Пиреј“, „Лет во место“, „Време за пеење “, „Бегалка“, „Југословенска антитеза“, „Патенталије и Тантелина“, „Вечерва Фалстаф“, „Хамлет“, „Сонот на летната ноќ“, „Чекајќи го Годо“, „Пеш“, „Натемаго на филозофскиот факултет“ и многу други, му донеле безброј награди, скоро на сите фестивали каде што гостувал Народниот театар од Битола. Како актер блеснал со своите настапи во радио и телевизиски драми, драмски серии, уметнички програми и сл. Во 2003 година, Стефановски ја вршел и функцијата на Селектор на Драмската програма на најреномираната летна уметничка манифестација во Македонија - „[[Охридско лето]]“, учествувајќи и во проекти надвор од неговата матична сцена. Добитник е и на престижната републичка награда „[[Награда „11 Октомври“|11 Oктомври]]“ (2006 г.)<ref>{{цитирање вести|url=http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=2194&stID=77670&pR=3|title=Соопштени добитниците на наградата „11 Октомври"|date=2006|publisher=Утрински Весник|language=македонски|accessdate=2011-12-06}}</ref>. Починал ненадејно на [[6 декември]] [[2011 ]]година во [[Битола]].<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://daily.mk/cluster3/b03234cb3fc0a09b4ec00b7f463d8339/1033494/pochina-akterot-ilko-stefanovski|title= Почина актерот Илко Стефановски, на јавноста познат како бате Боле|date=Вторник, 06 Декември 2011 13:16|publisher=Daily.mk|language=македонски|accessdate=2011-12-06}}</ref>
 
===Награди и признанија===
Добитник е на престижната републичка награда „[[Награда „11 Октомври“|11 Oктомври]]“ (2006 г.)<ref>{{цитирање вести|url=http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=2194&stID=77670&pR=3|title=Соопштени добитниците на наградата „11 Октомври"|date=2006|publisher=Утрински Весник|language=македонски|accessdate=2011-12-06}}</ref>.
 
===Филмски остварувања===
 
* Ране - „[[Заминување од Пасквелија]]“ (1992), ТВ филм
* Бојан - „[[Пред дождот]]“ (1994)
* Глобус - „[[Ангели на отпад]]“ (1995)
* Бошко („Бате Боле“) - „[[Погрешно време (телевизиска серија)|Погрешно Време]]“ (1999-2001), ТВ серија
* Менде - „[[Салон Хармони]]“ (1998), ТВ серија
* Бошко („Бате Боле“) - „[[Погрешно време (телевизиска серија)|Погрешно Времевреме]]“ (1999-2001), ТВ серија
* Ангел - „[[Крчма на патот кон Европа]]“ (2005), ТВ филм
* Портир - „[[Превртено]]“ (2007)
* Д-р Карпузовски - „[[Сенки]]“ (2007)
* Гури, таткото на Темелко - „[[Апсурдистан]]“ (2008)
* Работник - „[[Трето полувреме]]“ (2012)
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
[http://www.imdb.com/name/nm0825062/ IMDb]
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Стефановски, Илко}}
 
[[Категорија:Родени во 1952 година]]
[[Категорија:Починати во 2011 година]]
[[Категорија:Битолчани]]