Разлика помеѓу преработките на „Балтичко Море“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
}}
 
'''Балтичкото Море''' се наоѓа[[море]] во северна и североисточна [[Европа]] и со [[Северно Море]] е поврзано со тесните протеци [[Скагерак]] и [[Категат]] кои се наоѓаат помеѓу [[Данска]] од една и [[Скандинавски Полуостров|Скандинавскиот полуостров]] од друга страна.
 
Поради неговата голема географска ширина, малите протоци со [[Северно Море]] кои не дозволуваат голема размена на вода, големиот прилив на слатка вода и ладната клима, ова море е едно од најслатките мориња на светот. Поедини негови делови во текот на годината се замрзнати.