Разлика помеѓу преработките на „Симон Дракул“

нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија за писател
| name = Симон Дракул
| image = Simon Drakul.jpg|thumb|десно|250px|Симон Дракул
| caption =
| birth_date = 24 септември 1930
| footnotes =
}}
 
'''Симон Дракул''' бил [[Република Македонија|македонски]] раскажувач, романсиер, драмски автор, сценарист, историчар, преведувач.
 
== Биографија ==
 
[[Податотека:Биста во Лазарополе.jpg|мини|лево|220px|Негова биста во родното Лазарополе]]
 
Роден е во [[Лазарополе]] на [[24 септември]] [[1930]] година. Починал во [[Скопје]] на [[11 јануари]] [[1999]] година. Гимназија учел во [[Охрид]] и во Скопје. Завршил [[Филолошки факултет]] во Скопје. [[Доктор]] по философски науки. Работел во весниците „Млад борец“ и „Нова Македонија“, бил уредник во издавачката куќа „Кочо Рацин“ и директор на [[драма]]та во [[Македонски народен театар|Македонскиот народен театар]] во Скопје. Член на редакцијата на списанието „Современост“. Бил научен советник во [[Институт за национална историја|Институтот за национална историја на Македонија]]. Бил претседател на [[ДПМ]]. Член на ДПМ од 1953 година. <ref>[http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=4&pid=12&ppid=154&tid=473 Симон Дракул - биографија]</ref>
 
== Библиографија ==
 
* ''Планините и далечините'' (раскази, 1953)
* ''Витли во поројот'' (раскази, 1956)
 
== Награди ==
 
* „Кирил Пејчиновиќ“
* „Рациново признание“
 
==Извори Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|Simon Drakul}}
 
{{МакЛит}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Дракул, Симон}}
[[Категорија:Македонски писатели]]