Разлика помеѓу преработките на „Самариум“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{инфокутија самариум}}
'''Самариум''' (Sm, латински - samarium) е [[лантаноид]].<ref>Parkes, G.D. & Phil, D. (1973). Melorova moderna neorganska hemija. Beograd: Naučna knjiga.</ref><ref>Housecroft C. E., Sharpe A. G. (2008). Inorganic Chemistry (3rd ed.). Prentice Hall. ISBN 978-0131755536.</ref> Името го добил споерд минералот = {(Y,Ce,U,Fe)3(Nb,Ta,Ti)5O16}-.
Застапен е во земјината кора во количини од 7,9ppm.