Разлика помеѓу преработките на „Букефал“

Одземени 4 бајти ,  пред 4 години
с (One picture in higher resolution)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Napoli BW 2013-05-16 16-24-01 DxO.jpg|thumb|200px|Александар и Букефал на мозаик прикажани во [[Битка кај Ис|битката кај Ис]]]]
[[Податотека:Battle of Issus.jpg|thumb|200px|[[Битка кај Ис|Битката кај Ис]] во која Александар се борел против [[Дариј III]]. (Национален Музеј - [[Наполи]])]]
'''Букефал''' ([[грчки]]: Βουκέφαλος Букефалос) бил најмилиот коњ на [[Александар Македонски]]. Името преведено значи "Воловска глава". Според легендата, можел да го јавне само Александар.