Разлика помеѓу преработките на „Костинци“

Додадени 815 бајти ,  пред 4 години
 
== Култура и спорт ==
На самиот влез на селото на северниот крај во правец на [[Црнилиште]] и [[ЖС „Слепче“]] постои разрушената зграда на некогашниот културен дом во кој работело и кино, а настапувале и познати македонски пејачи, глумци и уметници како [[Васка Илиева]], [[Александар Сариевски]], [[Благоја Спиркоски - Џумерко]] и др. На другиот крај на селото, на патот кон [[Секирци]] во дворот помеѓу основното училиште и здравствената амбуланта постои фудбалско игралиште.
 
== Иселеништво ==