Разлика помеѓу преработките на „Химна на Русија“

с
 
== Музика ==
[[Податотека:Russian anthem at Victory Day Parade 2010.ogg|мини|десно|Инструментална изведба на химната на Руската Федерација за време на парадата на Денот на победата во Москва, 2010 година]]
 
Музиката на националната химна, напишана од [[Александар Александров]], била користена во неколку химни и композиции пред да стане руска химна. Првиот пат музиката е користена во химната на [[Болшевици|Болшевичката партија]], создадена во [[1938]]. Кога [[Коминтерна]]та се распаѓала во [[1943]], се чувствувало дека [[Интернационала]]та, којашто била историски интимно поврзана со Коминтерната, морало да стане национална химна на [[СССР|Советскиот Сојуз]]. Музиката на Александров била избрана за таа цел во [[1944]] од советскиот лидер [[Јосиф Сталин]].