Разлика помеѓу преработките на „Олдос Хаксли“

Додадени 50 бајти ,  пред 5 години
с
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Олдос Хаксли е роден во [[Годалминг]], [[Велика Британија]] во [[1894]] година. Тој е третиот син на писателот и учител [[Леонард Хаксли]] и неговата прва сопруга [[Јулија Арнолд]], која ја основала школата „[[Приорс Филд]]“. Јулија е внука на [[Метју Арнолд]] и сестрата на г-ѓа [[Хемфри Ворд]]. Олдос е внук на [[Томас Хенри Хаксли]], зоолог, агностичар и полемичар („Дарвиновиот булдог“). Неговиот брат [[Џулијан Хаксли]] и полу-брат [[Андреј Хаксли]], исто така, биле истакнати биолози. Хаксли имал уште еден брат [[Ноел Тревенен]] (1891 - 1914), кој извршил самоубиство по период на клиничката депресија.
 
Хаксли ја започнал својата обука во добро опремената ботаничка лабораторија на татко му, а потоа продолжил во училиштето Хилсајд. Негов учител била неговата мајка која го надгледувала неколку години, сѐ додека не се разболела од неизлечива болест. По Хилсајд, тој се школувал на колеџот Итон. Мајка му починала во [[1908]] година, кога имал четиринаесет години. Во [[1911]] година, тој претрпел болест ([[Keratitis punctata|keratitis punctata]]), која го оставила скоро слеп две до три години. Поради неговото слепилото бил дисквалификуван за служба во [[Прва светска војна|Првата светска војна]]. Откако неговиот вид доволно се подобрил, тој студирал англиска литература на колеџот Балиол вона [[Оксфордски универзитет|Оксфорд]]. Во [[1916]] година тој бил уредник на „Оксфорд„Оксфордска Поезија“поезија“ а подоцна дипломирал со почести.
 
"Верувам дека неговиот далтонизам беше благослов. Како пример, тоа го натера да започне кариера во медицината. Неговата уникатност лежеше во неговата универзалност. Тој можеше да го искористи сето знаење за своја корист."