Разлика помеѓу преработките на „Уникс“

Додадени 5 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Никулец од областа на информатиката}}
 
'''Уникс''' ('''Unix''') — [[оперативен систем]] за [[компјутер]]ски системи. Неговите основни особини се преносливост меѓу хардверски платформи, возможност да извршува истовремено повеќе процеси (''[[multitasking]]'') и способност истовремено да опслужува повеќе корисници. Unix е развиен во текот на шеесеттите години врз основа на оперативниот систем Мултикс. Развиен е од страна на [[Кем Томсон]], [[Денис Ричи]] и [[Даглас Мекилрој]], [[програмер]]и на американската телекомуникациска фирма [[АТ&Т]].
 
 
=== Слоеви на Unix ===
 
Слоеви на интеракција помеѓу хардверот и корисникот:
* [[Јадро (информатика)|Јадро]] - директна врска со хардверот
* Систем на прозорци, на пр.Х(не мора да постои) - интеракција најчесто со Шел, но може и директно со програмите
* [[Корисник]]от - интеракција со лушпата или комбинација од системот на прозорци и околината на лушпата.
 
=== Надворешни информации и врски ===
* [http://www.makpcworld.com/index.php?option=com_content&view=article&id=139 UNIX] (на македонски)
* http://www.roesler-ac.de/wolfram/acro/index.htm -- The Unix Acronym List (на англиски)
* [http://tuxmobil.org/mylaptops.html UniX on laptops and notebooks] (на англиски)
 
 
{{Никулец од областа на информатиката}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Оперативни системи]]
[[Категорија:UnixУникс| ]]