Разлика помеѓу преработките на „Уникс“

Одземени 43 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Никулец од областа на информатиката}}
 
'''Уникс''' ('''Unix''') е [[оперативен систем]] за [[компјутер]]ски системи. Неговите основни особини се преносливост меѓу хардверски платформи, возможност да извршува истовремено повеќе процеси (''[[multitasking]]'') и способност истовремено да опслужува повеќе корисници. Unix е развиен во текот на шеесеттите години врз основа на оперативниот систем Мултикс. Развиен е од страна на [[Кем Томсон]], [[Денис Ричи]] и [[Даглас Мекилрој]], [[програмер]]и на американската телекомуникациска фирма [[АТ&Т]].
 
Unix има доживеано повеќе верзии и денес се во секојдневна употреба, меѓу други, верзиите на [[IBM]] и [[Sun Microsystems]] (''Sun Solaris''), како и во верзии на [[Слободен Софтвер]] на [[BSD Unix]] и [[Линукс]] (''Linux''). Интересно е тоа што Би-Ес-Ди ([[BSD]]) Unix имал во [[јадро]]то вграден код кој овозможувал поврзување на повеќе компјутери во мрежа. Мрежниот код на БиЕсДи се смета за претходник на [[Интернет]] протоколот [[TCP/IP]].
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Оперативни системи]]
[[Категорија:УниксUnix| ]]