Свети Јоаким Осоговски: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Свети Јоаким Осоговски''' еден од македонските светители, кој се подвижувал во [[Македонија]] во XI век. Според преданието, бил соподвижник на светите [[Преподобен Прохор Пчински|Прохор Пчински]], [[Свети Гаврил Лесновски|Гаврил Лесновски]] и [[Јован Рилски]]. Во негова чест е наречен еден од најпознатите манастири во Македонија — [[Осоговски манастир|манстирот „Св. Јоаким Осоговски“]] кај [[Крива Паланка]].
 
== Житие ==
: возшед на Небеса и жизнь тленную оставив на земли,
: на нетление преселился еси Небесное. Темже тя хвалами вси прославляем.
 
== Поврзано ==
* [[Осоговски манастир]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==