Разлика помеѓу преработките на „Скандиум“

Одземени 163 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{инфокутија скандиум}}
[[Податотека:Sc-TableImage.png|250px|right|Скандиумот во периодниот систем.]]
[[Податотека:Sc,21.jpg|right|мини|150px|Скандиумова руда.]]
'''Скандиум''' е [[хемиски елемент]] во [[Периоден систем|периодниот систем на елементите]] со симбол '''Sc''' и [[атомски број]] 21. Како мек, сребреникав, бел [[метал]] скандиумовата руда се среќава во ретки [[минерал]]и од [[Скандинавија]] и од други места. Покрај [[итриум]]от и [[лантанид]]ите и [[актинид]]ите, тој се смета за редок земјин елемент (руда).