Разлика помеѓу преработките на „Грегорија“

нема опис на уредувањето
== Семејство==
 
Грегорија била ќерка на Никита, прв братучед на царот [[Ираклиј I]]. Никита зел учество во бунтот на Ираклиј против императорот [[Фока (византиски цар)|Фока]]. Таткото на Грегорија бил на чело на војниците кои во [[608]] година започнале инвазија во [[Египет]], борејќи се против силите на [[Фока (византиски цар)|Фока]] во оваа провинција. Никита воспоставил контрола над [[Египет]] во [[610]] година<ref name=Kaegi>Walter Emil Kaegi, ''Heraclius, Emperor of Byzantium'' (2003)</ref>.
 
На [[5 октомври]] [[610]] година Фока бил соборен од власт и погубен, а на престолот се качил Ираклиј. По зазимањето на престолот, Ираклиј му ја дал на Никита титулата патрициј и го назначил за командант на својата гарда. Освен тоа таткото на Никита ја задржал контролата над [[Египет]] до [[618]] година, кога покраината била освоена од Персија на чело со Хосрој II. По поразот во Египет, Никита станал егзарх на Африка, позиција која останал до својата смрт во 628-629 година<ref name=Kaegi/>.